ERHÜRMAN: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ BACAĞINDA YAPILACAK GİRİŞİMLER VAR, LİBYA’YA, IRAK’A İHRACAT YAPABİLME NOKTASINDAYIZ” BAYIRKAN: “KURUMUN GEÇEN SENE 26 MİLYON 578 BİN TL DEVLETE KATKISI OLDU…BU YILKİ HEDEF 37 MİLYON TL” Lefkoşa, 5 Aralık 18 (.): Başbakan Tufan Erhürman, Kıbrıs Türk Tütün Kurumu’nda üretimin artırılması yönünde önemli potansiyel bulunduğunu belirterek,  ihracat olanaklarının geliştirilmesi için çalışılacağını vurguladı. Başbakan Erhürman , Türkiye Cumhuriyeti ayağında  yapılacak girişimlerle Libya ve  Irak’a ihracat yapabilme noktasında olunduğunu söyledi. Başbakan Erhürman, Kıbrıs Türk Tütün Kurumu ve fabrikasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu, yetkililerden fabrika hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’nin  de eşlik ettiği ziyarette, Fabrika Genel Müdürü Selahaddin Bayırkan ve Yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundu.

BAYIRKAN    Fabrika Genel Müdürü Selahaddin Bayırkan, 2002-2013 yılları arasında fabrikanın biraz hantal bir durumda kaldığını, o yıllarda 3 tane ürün bulunduğunu ve 2013’ün 378 bin TL gibi bir zararla kapandığını anlattı. Fabrikanın geçmişine; 1975 ve öncesine bakıldığında kendi ürünleri olduğunu ve bu ürünlerin zaman içinde kaybolduğunu ifade eden Bayırkan, söz konusu ürünleri  yeniden projelendirdiklerini ve bu konuda ciddi  çalışma yaptıklarını kaydetti. Çıkardıkları ürünler hakkında  bilgi veren Bayırkan, yeni bir alana daha girdiklerini ve nargile üretmeye başladıklarını anlattı. Bayırkan, ülkede kaçak sigara oranının çok yüksek olduğuna dikkat çekerek, özellikle orta sekmente hitap ederek üretim yaptıklarını ve bu anlamda ciddi bir başarı elde ettiklerini kaydetti.

GEÇEN YIL 9 MİLYON KAR 2017 yılı içinde fabrikanın yenilendiğini, günün teknolojisine uyarlandığını ve tüm çalışmaların üretimi aksatmadan yapıldığını ifade eden Bayırkan, geçen yıl 9 milyon gibi bir kar elde ettiklerini aktardı. Kurumlarının geçen sene devlete 26 milyon 578 bin TL  katkısı olduğuna  vurgu yapan Bayırkan, bu yılki hedefin 37 milyon TL olduğunu kaydetti. Fabrikada 35 çalışan olduğunu bunların KKTC vatandaşı olduklarını anlatan Bayırkan, 48 de dağıtımcı bulunduğunu, ancak bunların kendi bünyelerinde çalışmadığını kaydetti.

100 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNE BURS VERİLDİ Bayırkan, bir de sosyal sorumluluk projesine imza atarak 100 üniversite öğrencisine burs verdiklerini belirtti. Fabrikada işlenen  tütünün büyük  bölümünün Türkiye’den geldiğini, bir miktar Polonya ve Ürdün’den alındığını belirten Bayırkan, fabrikada sadece filtreleme ve paketleme yapıldığını kaydetti. KARPAZ’DA ÜRETİM Karpaz’da üretim konusuna da değinen Bayırkan, bu konuda girişim yapılabilmesi için Başbakan Erhürman’dan yardım istedi.  Bayırkan Başbakan Erhürman’a hedeflerini ilettiklerine işaret ederek, Başbakan’ın kendilerini ziyaretinden büyük bir heyecan duyduklarını söyledi. Projeler konusunda Başbakan Erhürman ile hemfikir olduklarına işaret eden Bayırkan, fabrikalarının ekonomiye ciddi bir katkısı olduğunu ve kurumu daha iyi bir hale getirmek için çalışmalara devam edeceklerini sözlerine ekledi.

ERHÜRMAN  Başbakan Tufan Erhürman, fabrikada incelemelerde bulunduktan sonra  yaptığı açıklamada, bugün Harup Fabrikası ardından da, Kıbrıs Türk Tütün Endüstrisi LTD. Şirketi’ni ziyaret ettiklerini belirterek, zaman yaratıp üretim yapılan tesisleri ziyaret etmeye çalıştıklarını kaydetti.

MODERN, TEKNOLOJİSİ YENİLENMİŞ BİR TESİS Tütün Kurumu’nda modern, teknolojisi yenilenmiş bir tesisle karşılaştıklarına dikkat çeken Başbakan Erhürman, ihracat olanağı bulunan ve onun yolları araştırılan bir tesisle karşı karşıya olduklarını söyledi. Kıbrıslı Türklerin, iç piyasada da artık yeni markalarıyla önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan  Erhürman,”Göğsümüz kabararak bizim ürünümüz diyoruz, çünkü bu markayı burada yaratmışlar, burada çalışan, istihdam edilen işçilerin hemen hemen tamamı KKTC yurttaşı” dedi.

TESİSTE ÇALIŞANLAR KKTC VATANDAŞI VE SENDİKALI Başbakan Erhürman,  tesiste çalışanların tamamının KKTC  yurttaşı ve sendikalı olduklarını söyleyerek, fabrikada iş güvenliği prensiplerine tamamen uyulduğuna işaret etti. Başbakan Tufan Erhürman, üretimin arttırılmasının önünde önemli bir potansiyel olanak olduğunu, ihracat olanaklarının geliştirilmesi için birlikte çalışılacağını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti bacağında yapacakları girişimler olduğunu, Libya’ya, Irak’a ihracat yapabilme noktasında olunduğunu ifade etti. Kendilerini heyecanlandıran başka bir proje olarakta,  eskiden olduğu gibi Karpaz bölgesinde, Ziyamet’te, Boltaşlı’da tütün üretimini yeniden gündeme almak istediklerini vurgulayan Başbakan Erhürman, onun da yapabilmesi halinde hem niş diyebilecekleri ürünlerin ortaya çıkacağını, hem tarımsal üretimle sanayi, üretimini bir araya getirebileceklerini ve daha çok istihdam yaratabileceklerini söyledi.

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> http://www.kibrismanset.com/guncel/basbakan_erhurman_ve_bakan_sahali_kibris_turk_tutun_kurumu_nu_ziyaret_etti-h226299.html

KIBRIS MANŞET